Bejelentkezés minden hétköznap 10 - 18 óráig!

  • 2800 Tatabánya, Mártírok útja 33.

Allergia - Tudástár

Allergiával kapcsolatos hasznos írások és információk. Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója, olyan anyagokra, amelyek az egészséges embernél semmilyen reakciót nem keltenek.

Az allergiáról részletesen

A légutak megduzzadnak ez az allergiás asztma. Amikor az orrnyálka hártyája fokozottan működik, akkor allergiás rhinitis ( szénanátha) állapotáról beszélhetünk.

A légúti allergia előfordulása

légúti allergia előfordulásáról csak általánosságban beszélhetünk, mivel nem minden országban alkalmazzák a szűrést. Az asztmások száma Európában 1,5-4%-ra tehető, míg az Egyesült Államokban már 5% - os megbetegedésről beszélhetünk. Magyarországon is nagy fokúan emelkedik az asztmások száma.

Nem hivatalos forma szerint 400 de akár 800 ezer ember szenvedhet ebben a betegségben, de a hivatalos betegek száma ennek csak a negyedére rúg. Egyre több a súlyos állapotú megbetegedés a fiatalkorúak és kisgyerekek körében.

Felnőtt korban 50 év felett már a tartós légzésbeszűkülésről is beszélhetünk. Sajnos a megbetegedettek száma folyamatosan nő. Például csak a 1980 és 1995 közötti években 32%- os volt az emelkedés. Ne felejtsük el azonban, hogy létezik egy más típusú asztma is amit nem az allergének váltanak ki.

A náthás megbetegedések nagy többsége is az allergiás reakció eredménye. A szénanátha kialakulásához kulcs szerepe van a genetikának és persze a maga a környezetnek. Ha a szülő allergiás akkor gyermekénél is megjelenhet a betegség.

Ha csak egy szülő beteg akkor százalékos arányban 30%- ra tehető az esély, míg ha mindkettő akkor már ez a szám 50 %. A környezetnek óriási szerepe van az allergia kialakulásában. A levegő szennyezettsége az egyik legnagyobb okozó, de nem szabad elmenni a dohányzó szülők mellett sem, illetve a kis kedvencek, a háziállatok által kialakult asztmáról sem.

Ha ezeket összevetve nézünk egy szűrési indexet akkor a betegek számát Európában 5- 15 %, Amerikában 20 %, Ausztráliában 15- 20 % . A szénanátha 30%- ban vonzhatja az asztma kialakulását.

A légúti allergia okai

Miért is alakul ki az allergiás asztma? Több tényezőt kell vizsgálnunk. Az egyik amikor bizonyos időszakban a növényi pollenek váltanak ki asztmát, ez a szezonális asztma. Amikor az év egész szakaszában megbetegedve érezzük magunkat ezt perenniális asztmának hívjuk.

Itt a fő kiváltó ok a házipor és az állatok szőrzete. Munkánkból kifolyólag is lehetünk megbetegedettek. Ez a foglalkozási asztma. Ezen belül van az állati eredetű, amikor állatokkal vagyunk körül véve és van a növényi eredetű.

Ide az olyan szakmát folytató emberek tartóznak akik gabonával foglalkoznak, vagy kávé, teaport lélegeznek be munkaidejük alatt. Fontos megemlíteni a enzimek által okozott asztmát. A mosóporok illata, de akár az élelmiszeriparban és a gyógyszeriparban előforduló enzimek által kiváltott asztmát.

Az allergiás rhinitishez tartozik a növények által terjedő pollenek és a gombaspórák. Ezek alkalmanként okoznak problémát. Főleg a melegebb évszakokban. Télen viszont kevésbé okoznak tünetet. Magyarországon a parlagfű a meghatározó allergiát kiváltó növény, amely a szezonális rhinitis csoportba tartozik. A másik ilyen növény amire gondosan oda kell figyelni a fekete üröm.

A perenniális allergén inkább a hűvösebb időszakra jellemző. Mikor elindul a fűtési szezon és a zárt lakásban a házipor felhalmozódik. A tér páratartalma magas, akár 60% fölé megy. De perenniális allergiát kiváltó ok még a madártoll és az állatok szőrzete.

A légúti allergia tünetei

Az allergiás asztma tünetei könnyen felismerhetőek. Száraz köhögés, a mellkasi nyomás érzet. A levegő vétele nehezen megy. Mivel a hörgök görcsben vannak a kilégzés akadályozva van. Bizonyára már többen hallottak sípoló hangot kiadó kilégzést.

Ez szintén a légúti allergia jellemzője. Amikor súlyos légúti allergiáról beszélünk akkor a kilégzés és a belégzés is megerőltető a pácienseknek. A beszéd is egy megpróbáltatás számukra, mivel a mellizmok, a vállizmok, a légzést végző segédizmok, nyaki izmok mind súlyos teher alatt működnek.

A köhécselés, köhögés gyakran bevezetője a rohamnak, de előfordul, hogy ez a beteg egyetlen panasza. A roham általában pár perctől néhány óráig tart, amelyet követően a beteg panaszmentessé válik, légzésfunkciós értékei normalizálódnak.

Az asztma klinikai képe nemcsak betegről betegre, de egy betegnél időről időre is változik. A kóros ingadozás hátterében elsősorban a légúti túlérzékenység áll. Az ún. súlyos akut asztma ritka, mely életet veszélyeztető állapot lehet. Ha az akut asztmás rohamot nem kezelik megfelelően, vagy az asztma alap-, azaz megelőző gyógyszereinek alkalmazását elhanyagolják, akkor súlyos állapotba kerülhet a beteg, amikor a szokásos hörgőgörcsoldó belégzők önmagukban nem segítenek. Ilyenkor a beteg nyugalmi állapotban is nehézlégzéssel küzd, beszéde akadozó, légzési segédizmait használja.

Az is előfordulhat, hogy csak enyhébb panasza van a betegnek. Mint például a köhécselés, köhögés. Időszakosan érkezik és eltarthat kis időszakra de órákon át is tarthat.

Bármelyik tünet is áll fent, ne halogassuk az allergiai kivizsgálást keressünk fel szakembert és szabaduljunk meg allergiás tüneteinktől!

Szerződött egészségpénztáraink

Image

Nyitvatartás

  • Hétfő - Péntek 8.00 - 20.00
  • Szombat Zárva
  • Vasárnap Zárva